MNRI® - Masgutova Neurosensorimotor Reflex Integration
Metoda MNRI® dr. Svetlane Masgutove se osredotoča na izgradnjo zdravega nevrološkega razvoja dojenčka, otroka ali odraslega. Utemeljena je na praktičnem delu dr. Masgutove in na raziskavah številnih uglednih psihologov in nevrofiziologov.
Gre za integracijo refleksov, ki omogočajo razvoj višjih možganskih centrov, posledično pa ustrezen gibalni, miselni, čustveni in vedenjski razvoj.
Kaj je integracija refleksov?
Refleks je hiter, nezaveden odgovor telesa na določen dražljaj. Pomembni so, ker nas varujejo in predstavljajo temelj za ves nadaljnji razvoj. Refleksi se integrirajo (dozorijo) preko gibanja, kar omogoča razvoj možganov in višjih spoznavnih procesov. Z integracijo refleksov vplivamo na razvoj živčnega sistema, zorenje možganov ter na funkcionalnost celotnega sistema "telo-možgani".
Zakaj je integracija refleksov pomembna?
Vsak refleks se integrira na senzomotorični ravni, to pomeni, da specifičen senzorični (čutni) dražljaj povzroči ustrezen motorični (gibalni) odziv.
Kadar je integracija ustrezna, se vsak refleks pojavi v za to določenem času (od rojstva do starosti dveh let) in razvije svoje osnovne vzorce. Pojav, napredovanje in integracija refleksov so bistvenega pomena za normalno delovanje in razvoj človeka.
Zamuda pri razvoju refleksov ali neuspeh pri dokončanju katere od faz refleksa vedno vpliva na oblikovanje prihodnjih veščin. Če se refleksi ustrezno ne integrirajo, se v telesu pojavijo neravnovesja in kompenzacije. Ko je refleks zakasnjen in/ali neprimeren v svojem delovanju, je osnovni refleksni vzorec potrebno integrirati.
Kako poteka integracija refleksov?
Na uvodnem srečanju se ugotovi, ali je primarni motorični refleksni vzorec aktiven (neintegriran refleks) ali ne (integriran refleks). Za določitev trenutnega stanja refleksnega vzorca se uporabi senzorični dražljaj (specifičen za vsak refleks) in se opazuje nastali motorični odziv. Ustvari se načrt integracije.
Katera področja lahko učinkovito izboljšamo s pomočjo integracije refleksov?
- Senzorna občutljivost,
- razvojni zaostanki,
- govorno-jezikovne težave,
- čustvena regulacija,
- specifične učne težave,
- težave z grafomotoriko,
- disleksija, disgrafija, diskalkulija,
- pomanjkanje pozornosti in koncentracije,
- vedenjske težave,
- ADHD,
- motnje avtističnega spektra,
- težave s socializacijo,
- izpostavljenost stresu,
- anksioznost, tesnoba,
- nespečnost,
- motorične težave,
- težave z ravnotežjem in držo,
- slaba koordinacija,
- slab imunski sistem,
- alergije,
- težave z odvajanjem,
- genetske bolezni,
- nevrološke težave,
- astma …